ART / Sculptures and works of art / Wall sculpture 10695054
*
nr 1069 5054
WALL SCULPTURE
ceramics, face, 1950s, Germany, height: 28 cm,
keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 14 2016
at 18:17:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/11 19:46:57
1
200 kr
7/11 16:22:21
2
250 kr
14/11 18:12:34
3
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ansikte europa germany keramik konsthantverk skulptur tyska tyskland tyskt väggskulptur
-
7088 DALECARLIAN HO..
height: 13 cm. Length: 12 cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 20:12
-
2058 SCULPTURE
"Emma" ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-197..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:44
-
8110 SCULPTURE
Africa. Height: 29cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 19:36
-
7386 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. "Tor" järn. Sig..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:55
-
7392 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. Smed. Signed. H..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
20 maj at 19:04
-
8055 SCULPTURE
Beethove. Height: 18cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 19:35
*
WALL SCULPTURE
Read more about 50/60-tal
nr 1069 5054
WALL SCULPTURE
ceramics, face, 1950s, Germany, height: 28 cm,
keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday November 14 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/11 19:46:57 | 1 | 200 kr |
7/11 16:22:21 | 2 | 250 kr |
14/11 18:12:34 | 3 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ansikte europa germany keramik konsthantverk skulptur tyska tyskland tyskt väggskulptur
-
7088 DALECARLIAN HO..
height: 13 cm. Length: 12 cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 20:12 -
2058 SCULPTURE
"Emma" ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-197..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:44 -
8110 SCULPTURE
Africa. Height: 29cm,
Auction ends
in two days
20 maj at 19:36
-
7386 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. "Tor" järn. Sig..//
Auction ends
in two days
20 maj at 18:55 -
7392 SCULPTURE
Allan Ebeling (1897-1975), Sweden. Smed. Signed. H..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
20 maj at 19:04 -
8055 SCULPTURE
Beethove. Height: 18cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
20 maj at 19:35